Δευτέρα 29 Σεπτεμβρίου 2014

ΝΙΚΗ ΤΟΥ ΜΙΛΩΝΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΣΚΑΝΑ

Με νίκη του Μίλωνα 68-64,έληξε το παιχνίδι με αντίπαλο την ομάδα της Ένωσης Αλίμου-Δία-Τραχώνων γοα το κύπελλο ΕΣΚΑΝΑ.
Το παιχνίδι ήταν για γερά νεύρα και με διακυμάνσεις.Στο πράσινο κλειστό της Νέας Σμύρνης οι αθλητές της Ένωσης είχαν έρθει με όρεξη για νίκη και ενώ στο πρώτο δεκάλεπτο ο Μίλωνας έδειχνε άνεση στο σκορ,τα πράγματα δυσκόλεψαν στο δεύτερο δεκάλεπτο που έληξε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται...ο Μίλωνας πάλεψε στο τρίτο δεκάλεπτο και η πείρα των παικτών του φάνηκε στο τέταρτο όπου κατόρθωσαν να πάρουν τη νίκη..Δυνατή κάτω απ τα καλάθια η Ένωση,εκμεταλλεύθηκε όσο μπορούσε λάθη και αδυναμίες των γηπεδούχων,όμως δεν μπόρεσε να πάρει το φύλλο αγώνα...Σίννης και Βαρυπάτης ''έβαλαν πλάτη'' με την εμπειρία τους,Παπανικολόπουλος έδειξε αρετές και δύναμη στο χειρισμό της μπάλας και ''ξελάσπωσε'' αρκετές φορές με καλάθια από δύσκολες θέσεις,Μούστα και Ρουσσόπουλος με μάχες έστω και προερχόμενοι από τραυματισμό,Γεωργάκης με λύσεις στα δύσκολα,καταφέρνοντας καλάθι σε κρίσιμο σημείο,Σουληνάρης μαχητής,Κρασσάς με προσπάθεια,Χολέβας με φάσεις και πόντους στα δύο πρώτα δεκάλεπτα κυρίως,Μπίκας με την...''υπογραφή'' της νίκης στο ...τσεπάκι,καθοριστικός στα δύσκολα..Τσιτσόπουλος και Ζάννος στον πάγκο,χωρίς φωνές και με απίθανη ψυχραιμία σε ένα ''φωνακλάδικο''παιχνίδι...Μπράβο σε όλους...Συνεχίζουμε ΜΊΛΩΝΑ....
(και φωτο από τον αγώνα στους πανηγυρισμούς του τέλους)